Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Podsumowanie 2020 roku

Rok 2020 niewątpliwie przejdzie do historii. Pandemia COVID – 19 mocno spowodowała ogromne zakłócenia we wszystkich dziedzinach życia.

Był to także rok kilku okrągłych rocznic związanych z kulturą anglojęzyczną i historią obszaru angloamerykańskiego.

8 stycznia była 85 rocznica urodzin Elvisa Presleya. To jedna z największych ikon popkultury XX w., nazywany „Królem Królem Rock and Rolla” lub po prostu „Królem”. Wykonywał muzykę z pogranicza takich gatunków jak między innymi: rock, pop, country, rock and roll, czy rockabilly. Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich wydawnictw muzycznych Presleya na całym świecie sięgnął ponad 600 milionów płyt. Został określony przez magazyn Billboard najlepszym artystą lat pięćdziesiątych. Po śmierci został pożegnany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera słowami: „Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis Presley był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu. 18 kwietnia obchodzona była 205 rocznica bitwy pod Waterloo.

To ostatnia bitwa Napoleona Bonaparte. Były cesarz Francuzów powrócił niespodziewanie z wygnania na Elbie i objął rządy na okres 100 dni. W krótkim czasie zebrał ponad 100-tysięczną armię, z którą ruszył w kierunku Brukseli, gdzie stały nierozwiązane jeszcze armie VI koalicji: angielska Wellingtona i pruska Blüchera. Po dwóch zwycięskich starciach 16 czerwca pod Quatre Bras i Ligny Napoleon stanął oko w oko z Wellingtonem pod Waterloo. Zwycięska początkowo bitwa po nadejściu armii Blüchera przemieniła się w klęskę, a armia francuska przestała istnieć. Niedługo po porażce pod Waterloo Napoleon powtórnie został zmuszony do abdykacji i – jako brytyjski więzień – został zesłany na wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Bitwa, jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata, legła u podstaw nowego porządku, który na podstawie postanowień kongresu wiedeńskiego miał panować w Europie przez całe następne stulecie.

8 maja 1945 roku wojska alianckie przyjęły kapitulację z rąk dowódców wojskowych III Rzeszy niemieckiej. W ten sposób wojna zakończyła się w Europie, choć działania zbrojne trwały jeszcze w Japonii. W 75. rocznicę kapitulacji hitlerowskich Niemiec w niemal całej Europie przywódcy państw oddali hołd bohaterom i ofiarom najbardziej krwawej wojny w historii ludzkości. Ten dzień miał być świętem żyjących jeszcze alianckich weteranów wojny z różnych krajów, jednak z powodu ograniczeń wywołanych epidemią, bohaterowie tamtych dni mogli świętować zamknięci w swoich domach. W Wielkiej Brytanii, jednego z głównych krajów alianckich w czasie II wojny, pamięć bohaterów i ofiar wojny uczczono dwiema minutami ciszy. Nad Londynem odbyła się defilada wojskowych myśliwców, które leciały w formacji strzały i rozpościerały smugi dymu w kolorach flagi państwowej. Przemówienie do narodu wygłosiła także z tej okazji królowa brytyjska Elżbieta II. Przed tym dniem w Wielkiej Brytanii dużo mówiło się i pisało w mediach o polskich bohaterach II wojny, którzy walczyli w szeregach armii brytyjskiej, m.in. tocząc bohaterskie walki w powietrznej bitwie o Anglię, a także na frontach w Europie czy Afryce oraz o polskich szyfrantach, którzy złamali kod Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrowej.

W czerwcu obchodzona była 805 rocznica uchwalenia Wielkiej Karty Swobód wydanej przez króla Jana bez Ziemi pod naciskiem możnowładztwa, wzburzonego królewską samowolą i uciskiem podatkowym. Formalnie była przywilejem mającym równocześnie znamiona umowy między królem a jego wasalami. Ograniczała władzę monarszą, głównie w dziedzinie skarbowej (nakładanie podatków za zgodą rady królestwa) i sądowej (zakaz więzienia lub karania bez wyroku sądowego). W 2020 minęła również 755 rocznica powstania parlamentu angielskiego.

Maciej Wilk

Przejdź do treści