Demokracja w Unii Europejskiej – refleksje po szkoleniu w ramach projektu „Priorytety przyszłości”

W dniach 26.06.-07.07.2023 r. uczestniczyłam w wyjątkowych szkoleniach i warsztatach, które odbywały się w szkole MobilytyPro w Pafos na Cyprze.

Tematem przewodnim mojego kursu była Democracy in UE, active citizenship. W trakcie całego wyjazdu mogłam nie tylko doskonalić swoje umiejętności językowe podczas lekcji prowadzonych w języku angielskim, ale przede wszystkim mogłam odkryć pojęcie demokracji z zupełnie innej strony. Doświadczyłam bezpośredniego kontaktu z artefaktami historycznymi, zadziwiła mnie ich mnogość i dostępność na wyciągnięcie ręki, a nie tak jak u nas- jedynie w muzeum. Widziałam również ślady demokracji ateńskiej, które były zachowane i kontynuowane do dziś.

Podczas zajęć edukacyjnych nie tylko zdobywałam wiedzę teoretyczną m.in. o systemie edukacji cypryjskiej, podstawach i historii demokracji, prawach obywatelskich, prawach mniejszości narodowych, współpracy społeczności szkolnych oraz tolerancji i włączaniu różnych narodowości w życie szkolne, ale także miałam okazję uczestniczyć w szkoleniach praktycznych, które pozwoliły mi lepiej poznać temat demokracji, aktywnego obywatelstwa i obowiązków obywateli w Unii Europejskiej. Uczestniczyłam także w warsztatach tworzenia mozaiki, odwiedziłam Muzeum Archeologiczne w Pafos, Park Archeologiczny w Pafos, a po zajęciach poznawałam przepiękne okolice, ludność i tradycje cypryjskie, a także poznawałam opinie i przekonania na temat podziału Cypru na część Północną i Południową.

Podczas wyjazdu nawiązałam również kontakt z nauczycielem szkoły na Cyprze i mam nadzieję, że uda nam się go utrzymać oraz regularnie wymieniać się doświadczeniami jak i pomysłami związanymi z pracą w szkole.