15 maja 2023 – Dzień bez śmiecenia w Gastronomiku

Ponieważ w przyszłym tygodniu, w poniedziałek 15 maja przypada „Dzień bez śmiecenie 2023” ważne jest, aby każdy z nas prawidłowo segregował wyrzucane śmieci! Zasad prawidłowej segregacji odpadów w szkole, w domu należy się nauczyć bo to – po prostu się opłaca!

Oszczędzamy:

• własne pieniądze -obniżając rachunek za wywóz odpadów komunalnych,
  • środowisko i zasoby naturalne Ziemi- poprzez recykling już wytworzonych produktów stających się ponownie surowcem
  • w przemyśle,
  • wodę – ponieważ szkło czy plastik wyrzucane z bioodpadami lub odpadami mieszanymi wymagają dodatkowego mycia, aby mogły trafić do recyklingu.

Więcej informacji znajdziecie w postaci infografik z zeszłorocznych publikacji: Dzień bez śmiecenia 2022. Święto przypomina, jak ważna jest segregacja odpadów – Wiadomości (onet.pl) oraz Selektywna zbiórka odpadów – Urząd Miasta Łodzi (lodz.pl)

Myślę, że każdemu z nas przypadkowo zdarzyło się wrzucić kartkę papieru do kosza na odpady mieszane, puszkę do pojemnika na papier a do bioodpadów plastikowe sztućce …☹

Przypadek to jednak coś innego niż nieświadomość, złośliwe działanie i ignorowanie zaleceń!Zapraszam wszystkich uczniów, którzy chcieliby stać się uczestnikiem happeningu edukacyjnego na terenie naszej szkoły pod patronatem UNICEF-u „Młodzi dla klimatu”. Chętne osoby, grupy koleżeńskie zapraszam w poniedziałek(15.05.23), na dużej przerwie do sali 310) z przygotowanymi informacjami lub hasłami promującymi zasady prawidłowej segregacji odpadów. Hasła umieszczamy na kartonach, brystolu, transparentach, banerach lub na ulotkach!UG! można wykorzystać informacje z podanych linków!Na spotkaniu omówimy strategię i przebieg happeningu!

Mile widziane wsparcie Samorządu Uczniowskiego i nauczycieli.

Renata Piasecka – Koordynator akcji