Program : Erasmus+ – Konkurs : 2022 – Runda : Runda 2 – Typ akcji : Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej (KA122-SCH)
26 czerwca – 07 lipca 2023 nauczyciele Aleksandra Horodecka, Elżbieta Kurowska, Grzegorz Papiewski uczestniczyli w kursie „Włączanie i różnorodność w klasie” w szkole MobilityPro, w Paphos na Cyprze.
Umiejętności zdobyte podczas mobilności:
Nauczyliśmy się integrować uczniów przybywających z różnych krajów, w szczególności emigrantów i uchodźców wojennych pochodzących z innych kultur, władających obcym językiem; mających problemy z komunikacją z powodu bariery językowej, różnic społecznych, zwyczajów kulturowych oraz tęsknotą za ojczyzną i domem rodzinnym.
Poznaliśmy metody włączania w życie społeczności szkolnej uczniów pozostających poza grupą rówieśniczą, nie integrujących się z klasą, czujących się odosobnionych z powodu trudności w nauce, problemów ze sprostaniem wymagań edukacyjnych, osiągnięciem zadawalających wyników testowych.
Podnieśliśmy umiejętność akceptacji każdego ucznia, bez względu na możliwości intelektualne, bariery językowe, narodowość, pochodzenie, osoby, propagowania idei równouprawnienia w społeczności klasowej i szkolnej. Identyfikowania postaw wykluczenia z grupy rówieśniczej, poczucia izolacji grupowej. Zapobiegania uczuciu odosobnienia, metod wdrażania do pracy grupowej.
Metody:
Metodą kształcenia umiejętności współpracy w grupie, wdrażania uczniów do kooperacji, uczenia sprawiedliwych zasad i równego podziału obowiązków jest wspólne tworzenie mozaik z małych kawałków płytek ceramicznych. Metoda została zainspirowania skarbem Paphos, cypryjskim dobrem narodowym, objętym patronatem Unesco, czyli mozaikami, które powstawały pomiędzy III a V wiekiem naszej ery jako ozdoby podłóg w willach zamożnych mieszkańców okolicy. Mozaiki znajdują się w Parku Archeologicznym w Kato Paphos, uważane są za jedne z najpiękniejszych reliktów kultury okresu starożytnego. Tworzenie kolorowych mozaik z figur geometrycznych i komponowanie własnych kompozycji kształcili i wyobraźnię, rozbudza kreatywność i inwencję twórczą, trenuje koncentrację, ćwiczy logiczne myślenie i umiejętności plastyczne. Odkrywanie sposobów łączenia kształtów i kolorów, utworzenie własnej mozaiki daje ogromną satysfakcję.
Przebieg zajęć:
28 czerwca 2023 udaliśmy się do Parku Archeologicznego w Kato, historycznej dzielnicy Paphos, by zapoznać się z bogactwem mozaik. W Kato znajdują się doskonale zachowane rzymskie mozaiki, bizantyjskie freski oraz pozostałości po epickich budowlach z czasów antycznych. Mozaiki niegdyś zdobiły domy bogatych Rzymian, datowane są na II-IV wiek n.e. przedstawiają sceny z życia codziennego ówczesnych mieszkańców Kato Paphos oraz igraszki bóstw i walki z mitycznymi potworami. Mozaiki podziwia się chodząc po specjalnych podestach, by nie uszkodzić tego niezwykle cennego starożytnego zabytku.
29 czerwca 2023 udaliśmy się do Learning Refuge w Paph, ośrodka świadczącego pomoc rodzinom uchodźców, przybywającym na Cypr głownie z Syrii, Jordany i krajów afrykańskich. Ośrodek, wspierany przez Caritas oraz lokalnych dobroczyńców, pomaga ubogim i pokrzywdzonym, niezależnie od wyznania i pochodzenia, żywi rodziny uchodźców w Paphos, przekazuje im ubrania orz niezbędny sprzęt pozyskany od darczyńców. Ośrodek został założony przez Mary Chojnowski, uznaną na świecie plastyczkę, twórczynię mozaik i specjalizującą się w ikonach, jest prowadzony przez wolontariuszy. W ośrodku, pod bacznym okiem artystki tworzyliśmy własne mozaiki.
Autorzy: Aleksandra Horodecka, Elżbieta Kurowska, Grzegorz Papiewski