W ramach przybliżania wydarzeń z dziejów Wielkiej Brytanii, ten wpis poświęcę kilku wydarzeniom, które miały miejsce w styczniu.
1 stycznia 1801 do Wielkiej Brytanii wcielono Irlandię, tworząc Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii (obecnie Irlandii Północnej) – United Kingdom of Great Britain and Ireland
8 stycznia 1941 w Nyeri w Kenii zmarł Robert Baden-Powell, brytyjski generał, twórca ruchu skautowego. Według Baden-Powella skauting powinien być szkołą wychowania obywatelskiego w kontakcie z przyrodą, powinien uzupełniać naturalne luki wychowania szkolnego przez rozwijanie charakteru, zdrowia i sprawności jednostki oraz jej wartości społecznej w codziennej służbie. Wskazując na źródła idei skautowej przyznawał, że zawarł w niej nie tylko własne pomysły, ale wzorował się także na zwyczajach różnych narodów i ludów jak Japończycy, Indianie.
31 stycznia 1606: stracony został przywódca tzw. spisku prochowego Guy Fawkes oraz trzech innych spiskowców. Zamachowcy próbowali przeprowadzić zamach na króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta.
W 1604 roku, Guy Fawkes oraz dwunastu innych, antyrojalistycznie nastawionych katolików (których nieoficjalnym przywódcą był Robert Catesby) rozpoczęli knowania, mające na celu zmianę religijnego status quo. W maju 1604 roku spiskowcy wpadli na pomysł pozbawienia życia ówcześnie panującego, antykatolicko nastawionego króla Jakuba I (panującego w Szkocji jako Jakub VI). Po królobójstwie, spiskowcy planowali osadzenie na tronie córki Jakuba I, Elżbiety Stuart.
Sposobem na proste pozbycie się monarchy miało być wysadzenie w powietrze Parlamentu. Aby to zrobić, spiskowcy zdecydowali się umieścić w krypcie pod Izbą Lordów ładunek prochowy, aby później w łatwy sposób doprowadzić do jego detonacji. W tym celu uzyskali oni dostęp do domu, który należał niegdyś do królewskiego garderobianego, a przy tym znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Parlamentu. W piwnicach pozyskanego domu oraz w połączonej z nim krypcie, która znajdowała się pod salą Izby Lordów, umieszczono kilkadziesiąt beczek z prochem.
Nie dano jednak zapomnieć o postaci Guya Fawkesa. Na mocy specjalnej ustawy, rokrocznie 5 listopada palono ogniska (ang. bonfires) oraz podpalano kukłę Fawkesa. Miało być to wyrazem wdzięczności za przeżycie króla. O najsłynniejszego uczestnika spisku prochowego upomniała się też kultura, także ta popularna. Popularności tej postaci przysporzyła sztuka Juliusza Verne’a oraz komiks i nakręcony na jego podstawie film „V jak vendetta”. To właśnie z tego filmu pochodzi maska Guya Fawkesa, będąca znakiem rozpoznawczym członków hakerskiej grupy Anonymous. A więcej o spisku to wówczas, gdy … Remember, remember the fifth of November, Gunpowder treason and plot…