Let them know it’s Christmas time again

W tym tygodniu zupełnie z innej beczki (jak mawiali Monty Python). Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i chcę przedstawić tematy z dwóch okołoświątecznych piosenek (może kiedyś zostaną wykorzystane w konkursie piosenek obcojęzycznych?).

Obie powstały w latach osiemdziesiątych.

Pierwsza to „Stop the Cavalry” z 1980 w wykonaniu Jona Lewie. Akcja teledysku promującego piosenkę rozgrywa się w okopach I wojny światowej. Słowa mówią o kawalerii i Churchillu (który był Pierwszym Lordem Admiralicji przez pierwszy rok wojny, a potem służył w Królewskiej Marynarce Wojennej). Następnie motyw wojny światowej urywa się, a słowa nawiązują do konsekwencji wojny atomowej. Lewie opisał postać występującą w piosence jako „nieznanego żołnierza” z Łuku Triumfalnego.

Powstanie piosenki zbiegło się w czasie z nasileniem napięcia między Zachodem a Związkiem Radzieckim. W Zjednoczonym Królestwie rozmieszczono amerykańskie pociski manewrujące, narastał lęk przed wojną nuklearną.

Druga to „Do They Know It’s Christmas?” z 1984, którą nagrał zespół Band Aid (połączone siły Boba Geldofa, Ultravox, U2, Genesis, Duran Duran i innych gwiazd pierwszej połowy lat 80. z Wielkiej Brytanii i Irlandii). Utwór powstał na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii. Tekst namawia do pomocy głodującym Etiopczykom.