Mobilność na Malcie – wymiana doświadczeń

Udział w projekcie „Uniwersalny Nauczyciel” w ramach programu Erasmus+ pozwolił nam na wymianę doświadczeń nt. wdrażania i zarządzania projektami unijnymi. Przez dwa tygodnie uczestniczyłyśmy w warsztatach, których głównym celem było zdobycie wiedzy i praktycznych informacji o politykach UE i możliwościach finansowania w latach 2021-2027, zwłaszcza Erasmus+. Mobilność odbywała się na Malcie w szkole językowe Sprachcaffe. Współpracowałyśmy w międzynarodowej grupie nauczycieli i pracowników różnych organizacji pozyskujących fundusze unijne. Doskonaliłyśmy umiejętności procesu aplikacyjnego, interpretacji zaproszenia do składania wniosków. Wypełniałyśmy formularz aplikacyjny. Uzyskałyśmy instrukcje dotyczące zarządzania aspektami finansowymi, budżetowymi i umownymi. Najważniejszym aspektem mobilności było dzielenie się dobrymi praktykami. Nawiązałyśmy kontakty z osobami m.in. z Niemiec, Czech, Bułgarii i organizacjami rozwijającymi projekty europejskie.
Mobilność to nie tylko nauka, czas wolny wypełniłyśmy zwiedzaniem Malty i wyspy Gozo, poznałyśmy historię, kulturę i obyczaje mieszkańców Wysp oraz podziwiałyśmy ich piękną przyrodę.
Efektem naszej mobilności jest opracowanie projektu na mobilność dla młodzieży.