Scenariusz lekcji z:
OBSŁUGI KONSUMENTA

w klasie II Policealnego Studium Zawodowego

 

Temat: Zasady nakrywania i dekoracji stołów wigilijnych.

I. WPROWADZENIE:
Uczniowie na wcześniejszych lekcjach zapoznali się z zasadami dekoracji stołu. Znają zastosowanie zastawy stołowej i sztućców oraz sposoby składania serwetek. Zostali podzieleni na 4- osobowe zespoły, zaplanowali dekorację stołów wigilijnych wybierając jeden region Polski, ułożyli menu dostosowane do tradycji regionalnych.
II.CELE:

  • OGÓLNE:dobieranie zastawy stołowej oraz wykonywanie elementów dekoracji stołów
  • SZCZEGÓŁOWE (operacyjne):
    UCZNIOWIE:
    1. Potrafią przygotować odpowiednią zastawę stołową i nakryć nią stół uwzględniając klejność potraw w przygotowanym przez siebie menu
    2. Wykonują elementy dekoracji stołów
    3. Wyrabiają poczucie estetyki i dokładność
    4. Kształcą wyobraźnię.
    5. Doskonalą umiejętność pracy w grupach.
    6. Utrwalają poznane wiadomości i umiejętności oraz stosują je w praktyce.
III. STRATEGIA:operacyjna
METODA: ćwiczeniowa
FORMA ZAJĘĆ:grupowa

IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zastawa stołowa, sztućce, sprzęt pomocniczy, bielizna stołowa, elementy dekoracyjne.

V. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ:
4 godziny lekcyjne

VI. PRZEBIEG ZAJĘĆ
  1. Faza wstępna:(15 minut)
    - sprawy organizacyjne
    - kontrola przygotowania uczniów do lekcji
  2. Faza realizacyjna(105 minut)
    - omówienie sposobu pracy w grupach
    - samodzielna praca w grupach.
    - przedstawienie punktacji
    1. ułożenie menu wigilijnego 0-5 pkt
    2. dobór elementów dekoracyjnych 0-5 pkt.
    3. poprawność wykonania 0-5 pkt.
    4. estetyka 0-5 pkt.
    5. prezentacja 0-5 pkt.

    Uczniowie nakrywają i dekorują regionalne stoły wigilijne.

    I grupa: WIGILIA ŚLĄSKA



    II grupa: WIGILIA BIESZCZADZKA



    III grupa: WIGILIA WIELKOPOLSKA



    IV grupa:WIGILIA KASZUBSKA


    V grupa: GÓRALSKA




    - prezentacja stołów.

    3. Faza podsumowująca.(60 minut)
    - ustalenie punktów dla każdego zespołu.
    - podsumowanie i wyciągnięcie wniosków
    - wystawienie ocen
    - porządkowanie sali
    - pytania ewaluacyjne:
    1. Czego nauczyłeś się na lekcji?
    2. W jaki sposób uczyłeś się?
    3. Jak oceniasz pracę swoejej grupy?
    4. Jakich zmin dokonałbyś na kolejnej lekcji i w pracy grupy?
    5. Do czego może przydać się zdobyta wiedza i umiejętności?
    6. Jak określisz atmosfer ę panującą w czasie zajęć?

    VII. EWALUACJA:
    1. Cele założone zostały zrealizowane.
    2. Uczniowie nabyli umiejtność doboru dekoracji i nakrywania stołu według menu na dane przyjęcie, które to umiejętności przydatne są w pracy oraz życiu zawodowym.
    3. Efekty pracy uczniów byly widoczne, coświadczy o skuteczności metody.
    4. Uczniwie pracowali z zapałem i w przyjaznej atosferze.

    VIII. BIBLIOGRAFIA:
    1. Jargoń R.: "Obsługa konsumenta" cz.I, wydanie pierwsze, WSiP Warszawa 2000
    2. Arens-Azevedo U.,Grimpe E.:"Technologia gastronomiczna z obsługą gości",cz.III Rea Warszaw 1999.
    3. Leitner H."Poradnik kelner", wydanie pierwsze, WSiO Warszawa 1993
    4. Tepper H.:"Stoł pięknie nakryty", oficyna wydawnicza"Kalliope"Warszawa 1992
    5. Mikuta B.:"Technologia gastronomiczna z obsługą konsumenta", cz.I, Format -ABWarszawa 1998.
    6. Muller M.,MikolasekO.:"Składanie serwetek.80 pomysłów na pięknie nakryty stół"Warszawski Dom wydawniczy.

      Opracowała Bożena Bocheńska