Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Wystawa „Drugie życie odpadów”.

Wystawa  „Drugie życie odpadów”.

Dynamiczny Nauczyciel, zadanie: Recykling into art.

Jednym z zadań przewidzianych do realizacji w  pracy z uczniami na lekcjach przedmiotowych z chemii, w roku szkolnym 2020/2021 w ramach mojego uczestnictwa w tegorocznej edycji  projektu współfinansowanym ze środków UE w naszej szkole „Dynamiczny Nauczyciel” jest „Recykling into art” czyli łączenie sztuki i recyklingu oraz upowszechnianie wiedzy  i budowanie świadomości proekologicznej młodzieży.

„Chemia żywi, leczy i ubiera”- to temat omawiany na pierwszej lekcji chemii w naszej szkole. Młodzież sama podaje liczne argumenty, uzasadniające tak postawioną tezę. Uczniowie zgodnie wskazują   flagowy produkt przemysłu chemicznego o największym znaczeniu dla współczesnego człowieka – tworzywa sztuczne. 
Wiedzą, że nie ma dzisiaj dziedziny życia, w której tworzywa sztuczne nie znalazłyby praktycznego zastosowania! Na lekcji dowiadują się, jak produkcja tworzyw sztucznych wzrosła z 1,5 mln ton w 1950 r. do 322 mln ton w 2015 r. na całym świecie!(wg. danych opublikowanych przez UE).
Moim zadaniem jest zwrócenie uwagi młodzieży, że tworzywa sztuczne z czasem, stały się ogólnoświatowym problemem. Corocznie produkujemy zbyt dużo plastiku, który przez długie lata nie ulega  degradacji i nie radzimy sobie z jego bezpieczną  utylizacją i recyklingiem. Tylko niewielki ułamek światowej produkcji tworzyw sztucznych (w tym plastiku)  to surowiec pozyskany  z recyklingu a rosnące góry odpadów zagrażają środowisku naturalnemu.  
3/4 śmieci trafiających na wysypiska to tworzywa sztuczne!

 Trwałość tych odpadów i dostępność można jednak wykorzystać w sposób twórczy, kreatywny oraz bezpieczny. Tak narodziła się idea organizowania corocznej akcji „Nadaj drugie życie odpadom” w Gastronomiku.
 Głównym  założeniem dla uczestników akcji jest, aby wytworzyć samodzielnie rzecz przydatną lub dzieło sztuki z tego, co trafiłoby do kosza na śmieci.  Uwieńczeniem  tegorocznej akcji  jest szkolna wystawy „Drugie życie odpadów” -Recykling into art . Zachęcam całą społeczność Gastronomika i odwiedzających nas gości, do obejrzenia wystawy na I piętrze, obok pokoju nauczycielskiego. Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku szkolnego!

Renata Piasecka

Przejdź do treści