Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Sporty narodowe Malty cz IV

Kolejnym sportem, który uwiódł Maltańczyków stał się padel. Dzisiaj można już śmiało powiedzieć, że jest to sport bez mała narodowy. Gra w niego na Malcie bardzo dużo osób w różnym wieku. Dlaczego jest tak popularny? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej w opisie historii i zasad gry oraz będziecie mogli obejrzeć na filmikach.

Historia gry

Sport pochodzi z Meksyku. Za twórcę gry jest uważany Enrique Corcuera, który opracował podstawowe przepisy gry w 1969.

W 1974 roku Hiszpan Alfonso de Hohenlohe odwiedził swojego przyjaciela Enrique Corcuera w Meksyku i mógł doświadczyć nowego sportu, który Corcuera „wymyślił” na swoim własnym podwórku. De Hohenlohe był zaintrygowany grą i zabrał ją ze sobą do Hiszpanii, gdzie zbudował dwa korty w Marbella Club. Rok później przyjaciel de Hohenlohe, Argentyńczyk Julio Menditengui, który bywał w Marbella Club, był zachwycony tym sportem i wprowadził go do Argentyny. Kilka lat później stał się drugim najczęściej uprawianym sportem w kraju, a dziś na ponad 10 000 kortów w kraju gra w Padel ponad dwa miliony graczy. Sport rozwijał się również w Hiszpanii i jest obecnie drugim największym sportem nawet w Hiszpanii, zaraz po piłce nożnej. Jako przykład; 900 000 rakiet Padel jest sprzedawanych w Hiszpanii każdego roku w porównaniu do 400,

Padel stał się światowym sportem i jest obecnie popularny w takich krajach jak Portugalia, Belgia, Francja, Holandia, Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania, Chile, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, USA i Kanada, by wymienić tylko kilka. Szacuje się, że ponad dwanaście milionów ludzi gra w Padel na całym świecie według Międzynarodowej Federacji Padel. Sport jest obecnie organizowany przez Międzynarodową Federację Padel, która została założona w 1991 roku i obejmuje 35 federacji krajowych. (źródło: https//www.padel.mt)

(źródło: https//maltapadelclub.com)
(źródło: https//lovinmalta.com)

Nazwa „Paddle” pochodzi od słowa „wiosło”. Drugą nazwą jest „Tenis Łopatkowy”, wywodzi się ona od rakiety, ponieważ była ona wykonywana z drewna i miała kształt podobny do łopatki.

Przepisy gry

Gra w padla odbywa się na korcie o sztucznym podłożu, o wymiarach 20×10 m. Aktualnie większość kortów do padla posiada ogrodzenie wykonane z drucianej siatki z „oczkami”. Tylna i część bocznych ścian wykonana jest z hartowanego szkła bądź bloczków betonowych. Na powierzchni klasycznego kortu do tenisa mieszczą się trzy korty do padla.

Piłki są podobne do tenisowych, ale mniej sprężyste, a co za tym idzie niżej się odbijają. Rakieta do padla nie posiada naciągu jak rakieta tenisowa, wykonana jest z bardzo lekkich, wytrzymałych materiałów, np. włókna węglowego. Musi posiadać nieelastyczny sznurek przymocowany do rączki, który podczas gry obligatoryjnie jest przekładany na nadgarstek jako zabezpieczenie. Wymiary rakiety nie mogą przekroczyć 45,5 cm długości, 26 cm szerokości i 38 mm grubości. W płaszczyźnie główki zwykle znajduje się około 60 otworów o średnicy 13 mm każdy. Wedle wytycznych Międzynarodowej Federacji Padla obowiązkowy jest przynajmniej jeden otwór[2].

Mecz padlowy dzieli się na sety, one na gemy, które składają się z punktów. Celem gry jest wygranie dwóch setów. Punkty liczy się jak podczas meczu tenisa ziemnego. Rozgrywkę każdego z nich rozpoczyna serwis, który w padlu wykonuje się „od dołu”. Gracz serwujący odbija piłkę o ziemię, a następnie przebija ją po przekątnej na karo serwisowe rywali. W momencie kontaktu z rakietą, piłka musi znajdować się poniżej linii pasa serwującego.[3] W czasie wymiany piłka może odbić się tylko raz o powierzchnię kortu, a następnie musi być przebita przez gracza na drugą stronę siatki – do przeciwnika. Gracz ma wolny wybór, czy zagrać piłkę od razu z powietrza, czy poczekać na uderzenie piłki od powierzchni kortu. Piłka musi trafić dokładnie w pole kortu, bez wcześniejszego uderzenia o metalową siatkę lub ścianę po stronie rywali (dozwolone jest odbicie piłki o ścianę po własnej stronie kortu). Po uderzeniu o powierzchnię kortu, piłka może odbić się od ogrodzenia (drucianej siatki) i/lub ściany kortu. Jeśli piłka uderzy o drucianą siatkę zanim zostanie zwrócona do przeciwnika – punkt zdobywa przeciwnik. Tak samo dzieje się, gdy piłka po uderzeniu o kort wróci na stronę rywali sama, bez kontaktu z rakietą oraz, gdy wyleci poza kort i dotknie podłoża. Gra odbywa się według opisanych zasad do momentu, gdy piłka odbije się więcej niż jeden raz od powierzchni którejś ze stron lub trafi w siatkę dzielącą kort bądź zostaną złamane inne reguły gry. (źródło:https//pl.wikipedia.org)

 Poniżej załączam link do filmiku z youtube. Możecie uporządkować wiedzę z zakresu techniki i taktyki gry w padel.

Padel @ IK Padel Pembroke Gardens, Malta on 19/09/2021 – YouTubeyoutube.com

Przejdź do treści