Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Przewodnik po największych stadionach piłkarskich Wielkiej Brytanii czII

Tym razem kilka zdjęć bezpośrednio z Londynu, przed stadionem Arsenal F.C. London

Słynna armata “Kanonierów”

(wszystkie zdjęcia – Tomasz Gapiński)

Kolejnym miejscem na futbolowej mapie Londynu jest Stamford Bridge – przepiękny stadion Chelsea F.C. London.

Stamford Bridge – stadion w Londynie, mieszczący 41,841 widzów, na którym swoje mecze rozgrywa angielska drużyna Chelsea F.C. Dosłowne tłumaczenie nazwy to “most Stamford” i odnosi się do potoku o nazwie Stanford[1], dzisiaj już nieistniejącego dopływu Tamizy.

Oficjalne otwarcie stadionu nastąpiło 28 kwietnia 1877 roku. Został on zaprojektowany przez Archibald Leitch, a w jego zamierzeniach miał on pomieścić 100 tysięcy widzów, co miało stawiać drugi najlepszy wynik kraju po obiekcie zespołu Crystal Palace. Obecny stadion Chelsea był wtedy wyłącznie areną potyczek lekkoatletycznych, pierwsze spotkania piłkarskie zaczęto rozgrywać na nim dopiero 28 lat po otwarciu. Przeznaczenie obiektu na użytek czysto piłkarski wiąże się z powstaniem klubu.

Przedsiębiorca budowlany oraz właściciel obiektu Gus Maers pragnął pozbyć się stadionu, dlatego złożył ofertę jego sprzedaży drużynie Fulham. Władze tego klubu jednak nie skorzystały z oferty. Od pomysłu sprzedaży ostatecznie odwiódł Mearsa Frederick Parker, znany finansista, który doradził mu założenie nowego klubu z siedzibą właśnie na Stamford Bridge. Od tamtego roku – 1905 – datuje się powstanie jednego z najbardziej znanych angielskich klubów – Chelsea F.C. Przez następne lata stadion ulegał mniejszym i większym modernizacjom. W 1982 roku Ken Bates kupił klub od rodziny Mears (Chelsea należała do nich przez 77 lat) za symbolicznego 1 funta. Od tamtej pory rozpoczęła się w historii klubu “epoka Batesa”. Nowy szef przebudował stadion. Dzisiaj mieści on 41841 widzów oraz ma niesamowite zaplecze. Obiekt Stamford Bridge wchodzi w skład wielkiego kompleksu “Chelsea Village”, który zawiera ponadto 2 czterogwiazdkowe hotele, 5 restauracji, sale bankietowe i konferencyjne, nocne kluby, podziemny parking czy różnego rodzaju pomieszczenia rekreacyjne i odnowy biologicznej.

(źródło: https://www.wikipedia.org)

(wszystkie zdjęcia – Tomasz Gapiński)

Przejdź do treści