Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Wiadomości ekonomiczne z Londynu cz.I

Współczesny Londyn jest drugim  po Nowym Jorku pod względem wielkości centrum finansowym świata. Dokonuje się tam 30% światowego obrotu walutami i 40% światowego obrotu euroobligacjami. Swoje główne siedziby ma tam kilkaset banków oraz wielkie towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Dlaczego tak jest?- musimy przybliżyć kilka faktów z historii.

Choć pierwszy bank powstał we Włoszech, to pierwsze banki działające na kształt obecnych powstawały właśnie w Londynie. Tam też tworzono pierwsze regulacje prawne dotyczące bankowości. W 1690 roku otworzono działający do dziś bank Barclays.

Jego siedziba główna oczywiście znajduje się wciąż w Londynie. Co więcej, już w 1694 utworzono Bank of England.

Zdjęcie - Bank of England

 W tym samym czasie City of London zaczęto traktować już jako finansową siedzibę. Londyn słynie także z ikonicznych postaci świata finansów jak: John Freame – założyciel Barclays, Nathan Mayer von Rotschild – założyciel N. M. Rotschild & Sons. ”.

 Przechadzając się po City na pewno nie przejdziemy obojętnie obok Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych,

Zdjęcie - Londyńska Giełda Papierów Wartościowych

 uważanej za największą w Europie (mowa tu o obrotach). Jednak to nie jedyna giełda jaka znajduje się w londyńskim City. Swoją siedzibę ma tam także największa na świecie giełda metali szlachetnych – London Bullion Market.

Zdjęcie - London Bullion Market

Londyn wytworzył 487 miliardów funtów (624 miliardy dolarów), czyli około 1/4 brytyjskiego PKB w 2018 roku, podczas gdy gospodarka londyńskiego obszaru metropolitalnego – największego w Europie – generuje około 1/3 PKB Wielkiej Brytanii, czyli prawie 1,0 biliona dolarów.

Przejdź do treści