Cypryjczycy czują się Grekami – kulturowo i cywilizacyjnie. W Pafos – na budynkach administracji publicznej powiewają flagi Gracji i Republiki Cypru. Miasto, w którym realizowaliśmy nasza mobilność Priorytety Przyszłości – przeszłość obecna jest niemal na każdym kroku. Antyczne ruiny, nieliczone kolumny, kapitele, katakumby, rozległy park archeologiczny i takież muzeum. Cypryjczycy pozostawali stale w kręgu kultury greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej. Szczycą się nią i dzielą z nami – przybyszami. Constantia – nauczycielka greki z miejscowej szkoły, prowadząca zajęcia z zagadnień demokracji w UE nawiązała do początków demokracji ateńskiej, ale skoncentrowała uwagę na znaczeniu szkoły demokratycznej we współczesnym świecie.
Co dziś oznacza pojęcie „szkoły demokratycznej”, jakie powinny być modele zarządzania i cechy lidera zarządzania? Odpowiedzi wydają się oczywiste; nie skorumpowany i nie samolubny, podnoszący poziom zaangażowania nauczycieli i poziom ich zadowolenia z pracy. Dyskutowaliśmy również o konieczności włączania uczniów do aktywnego uczestniczenia w życiu szkoły i społeczności lokalnej. Problem-procentowego uczestnictwa młodych ludzi w wyborach ogólnokrajowych – zarówno w Polce jak i na Cyprze – jest wysoce niezadawalający. Prowadząca przywołała wyniki badań potwierdzających efekty partycypacji uczniów –wpływ na decyzje w szkole ma wpływ na przebieg edukacji . Zdecydowana większość w przyszłości podejmuje dalsze kształcenie, wyraża zadowolenie z nauki . Stają się aktywnymi członkami społeczności i odpowiedzialnymi obywatelami.
Podczas naszej mobilności w Pafos odczuliśmy to także na własnym przykładzie: poprosiliśmy o możliwość uczestniczenia w warsztatach z obszaru kultury. Dzięki uprzejmości Mary Chojnowski (the learning refuge), odbyliśmy piękną lekcję historii i teorii produkcji mozaik, a w rezultacie działań warsztatowych wykonaliśmy indywidualnie własne mozaiki !!! to pozwoliło docenić wysiłek twórców antycznych, otworzyło nam oczy na mnogość i jakość mozaik w Parku Archeologicznym w Pafos–odkrytych min. dzięki polskim archeologom. Sprawiło niezwykłą przyjemność także nieoczekiwane spotkanie z współczesnym warsztatem mozaik w części Old Town, gdzie tradycja i nowoczesność wzajemnie się przenikają i tworzą kontynuację antycznego dziedzictwa wyspy.