Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie I technikum Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi

Temat: Sztuka ulicy i inne działania artystyczne w przestrzeni publicznej na przykładzie Łodzi i Londynu

Cele:

Uczeń:

definiuje sztukę ulicy

charakteryzuje nurty sztuki ulicznej

omawia formy dzieł sztuki ulicznej

rozróżnia różne działania artystyczne w przestrzeni publicznej od graffiti

wymienia nazwiska znanych twórców i ich dzieła

wskazuje sztukę ulicy w swoim mieście

analizuje dzieła Banksy’ego – uznanego światowego artysty street artu

Metody:

Praca z tekstem, praca z ikonografią, praca z filmem

Metody aktywizujące: dyskusja, burza mózgów

Formy pracy:

Grupowa, indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

Podręcznik ,,Spotkania ze sztuką’’, zasoby  internetu, fotografie z prywatnych zbiorów  uczniów oraz nauczyciela wykonane w Londynie , film ,,Street art. Czy wszystko może być sztuką’’

Faza wprowadzająca:

Omówienie zagadnień , których dotyczy lekcja

Prezentacja fotografii murali wykonanych przez uczniów na łódzkich ulicach z podaniem autorów tych prac

Rozmowa na temat przejawów innej  działalności artystycznej dostrzeganej przez uczniów na łódzkich ulicach

czy dostrzegasz inne działania poza muralami?

czy graffiti to przejaw wandalizmu?

czy zauważasz na murach żartobliwa formę rywalizacji łódzkich klubów sportowych ?

czy zauważyłeś w pobliżu naszej szkoły przykład GARDENINGU?

Faza realizacyjna:

Czym jest sztuka uliczna ?  Film ,,Street art. Czy wszystko może być sztuką’’-nauczyciel prezentuje film i prosi o zwrócenie  uwagi na różne typy i formy działań ulicznych.

Jakie formy działań w przestrzeni występują współcześnie w Łodzi- burza mózgów-i zapisanie na tablicy w formie schematu

Nauczyciel pyta , czy  uczniowie zauważyli w Łodzi formę street artu nazywaną  SZABLONY a następnie nauczyciel prezentuje swoje prywatne fotografie prac Banksy’ego wykonane w Londynie podczas mobilności programu ERASMUS+

Uczniowie dzielą się na 4 grupy-pracują  10 min  w grupach wyszukując w zasobach internetu przykładów prac Banksy’ego zaangażowanych społecznie.

Po upływie wyznaczonego czasu grupy prezentują swoje odkrycia dodając swój komentarz do znalezionych prac.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel inicjuje krótką dyskusję nad uważnością  na sztukę, również w przestrzeni publicznej, tam-gdzie zazwyczaj  sztuki nie spodziewamy się spotkać.

Praca domowa:

Wykonaj projekt wlepek, szablonów, loesji lub murali w postaci kolażu ( praca indywidualna) lub z wykorzystaniem programów graficznych (można wykonać parami)

Przejdź do treści