Cykl rozgrywek
Rozgrywka w golfie polega na zaliczeniu przez zawodnika wszystkich dołków na polu. Zaliczanie dołka zaczyna się od tee box, gdzie znajduje się oznakowane miejsce, na którym umieszcza się piłkę. Po pierwszym uderzeniu kijem piłka wykonuje lot w powietrzu i powinna wylądować na pasie krótko ściętej trawy (fairway) lub w jego sąsiedztwie (zazwyczaj wyżej ścięta trawa – rough). Piłka może jednak wylądować również w hazardach (bunkier i hazard wodny), wylecieć poza teren pola (out of bounce) lub przyjąć inną, niepożądaną pozycję. Zawodnik przemieszcza się do miejsca, gdzie piłka się zatrzymała, i wykonuje kolejne uderzenie. Cykl ten jest powtarzany aż do momentu umieszczenia piłki na greenie, czyli obszarze bardzo krótko ściętej trawy, na którym piłkę się toczy do dołka. Gracz dąży do tego, by piłkę w dołku umieścić w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Po każdym dołku gracze zapisują sobie wzajemnie wyniki, które potem są zliczanie, określa się ich stosunek do par pola (par – professional average result, np. jeśli par pola wynosi 72 uderzenia, a gracz ukończy turniej z wynikiem 90, stosunek jego wyniku do par pola wynosi +18).
W rozgrywkach indywidualnych gracze przechodzą pole dwa, trzy lub cztery razy i wygrywa ten, który wykona najmniej uderzeń. Zawody drużynowe są rozgrywane zwykle w formatach foursome (dwaj zawodnicy grają jedną piłką na zmianę) i fourball (dwaj zawodnicy w drużynie, każdy gra swoją piłką, a do wyniku drużyny jest liczony na każdym dołku lepszy wynik).
Liczba uderzeń
Zaliczenie dołka jednym uderzeniem | ang. hole in one |
Zaliczenie dołka w liczbie uderzeń o pięć mniejszej niż przewidywana | ostrich |
Zaliczenie dołka w liczbie uderzeń o cztery mniejszej niż przewidywana] | condor |
Zaliczenie dołka w liczbie uderzeń o trzy mniejszej niż przewidywana | albatross lub double eagle |
Zaliczenie dołka w liczbie uderzeń o dwa mniejszej niż przewidywana | eagle |
Zaliczenie dołka w liczbie uderzeń o jeden mniejszej niż przewidywana | birdie |
Zaliczenie dołka w liczbie uderzeń zgodnej z przewidywaną | par |
Zaliczenie dołka w liczbie uderzeń o jeden większej niż przewidywana | bogey |
Zaliczenie dołka w liczbie uderzeń o dwa większej niż przewidywana | double bogey |
(…) o trzy, o cztery większej itd. | triple, quadruple (… etc.) bogey |
Golf jako forma rekreacji
Golf jest sportem dla każdego, choć wymaga sprawności fizycznej oraz przyzwoitej kondycji (w czasie jednej rundy golfa przeciętny golfista, noszący samodzielnie swoją swoją torbę golfową, spala do 2500 kcal). Mimo to może go uprawiać zarówno 70-latek, jak i 10-latek. Przejście przez wszystkie dołki na polu zajmuje zwykle od 4 do 6 godzin, w trakcie których cały czas przebywa się na świeżym powietrzu i wykonuje się umiarkowany wysiłek fizyczny, polegający głównie na przespacerowaniu około 6-8 kilometrów wraz z ważącą kilkanaście kilogramów torbą z kijami.
Golf jest często postrzegany jako sport bardzo elitarny, który uprawiają wyłącznie bogaci snobi, jest on jednak dość łatwo dostępny niemal dla każdego, kto naprawdę chce grać. Namiętni gracze w golfa zwykle należą do określonego klubu, którego członkowie wspólnie użytkują swoje pole golfowe i o nie dbają. Członkowie klubu tworzą zwykle rodzaj społeczności, która dzieli się kosztami utrzymywania pola. Komplet kijów golfowych z wózkiem lub torbą oraz specjalne buty są dość kosztowne, ale wiele klubów golfowych chętnie wypożycza kije początkującym, a specjalne buty nie są na początku bardzo potrzebne.
W krajach, gdzie golf nie jest zbyt popularny, jest on zwykle rzeczywiście bardzo kosztowny, przy czym główną barierą finansową jest nie koszt nabycia sprzętu, ale koszt użytkowania pola lub koszt składek członkowskich w klubie. W Polsce wysoki koszt pola wynika z przepisów, które traktują pole jako obiekt sportowy, co powoduje wyłączenie z podatku rolnego na rzecz znacznie większego podatku ustalanego przez gminę.
Z golfa w 1927 roku wyodrębnił się, jako niezależny sport, minigolf.
Golf jako sport zawodowy
W krajach anglosaskich golf jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych. Golf jako sport jest niemal w 100% opanowany przez graczy profesjonalnych, którzy żyją z jego uprawiania – podobnie jak to jest w przypadku tenisa. Najlepsi golfiści należą do najlepiej opłacanych sportowców na świecie.
Golf kobiet w Wielkiej Brytanii
Royal St. George’s Golf Club – jeden z bardziej znanych brytyjskich klubów golfowych – wprowadził w 2015 roku poprawkę do regulaminu, która dopuszcza do udziału także graczy płci żeńskiej. Na tę możliwość Brytyjki czekały 128 lat.
Royal St. George’s Golf Club to jeden z popularniejszych klubów z siedzibą w Sandwich w grabstwie Kent, który już 14 razy gościł ogólnokrajowe rozgrywki. Mimo to do dnia dzisiejszego pozostawał jednym z trzech, które ciągle nie pozwalały na zapisy grającym w golfa kobietom.
Tymczasem kobiety nadal mają zakaz wstępu do klubów Royal Troon i Muirfield.
Nic dziwnego, skoro nawet szkocki klub St. Andrews, będący siedzibą organizacji ustanawiającej reguły gry w golfa dla USA i Meksyku, dopuścił do członkostwa kobiety dopiero we wrześniu 2014 roku.
Mimo takiego opóźnienia niektórych golfowych stowarzyszeń Wielka Brytania stosunkowo wcześnie dopuściła kobiety do gry w golfa. Ladies’ Golf Union, oficjalna organizacja zarządzająca kobiecą odmianą gry powstała tam w 1893 r. Wielkoszlemowy turniej golfowy kobiet – Women’s British Open wystartował na Wyspach jednak dopiero w 1976 r.