Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to obchodzone jest na całym świecie już po raz 22. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma przypominać o bogactwie i różnorodności językowej oraz podkreślać jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku.

Nie po raz pierwszy w naszym Gastronomiku organizujemy obchody tego święta. Tym razem poświęcamy mu blisko tydzień. Każdego dnia zostanie ogłoszone jakieś wydarzenie z nim związane. Uważnie śledźcie ogłoszenia w szkolnym Librusie i angażujcie się i dobrze bawcie. Nagrody czekają. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, ich teksty za zgodą zostaną ogłoszone, wszyscy mogą też liczyć na ocenę z języka polskiego i pochwałę ze sprawowania.

Oto nasz plan 🙂

  1. Tradycyjny już u nas konkurs literacki: STROFY Z AMOREM.

Miłość jest uczuciem ponadczasowym, ważnym, budującym nasze ludzkie relacje. Warto więc o nim pisać i mówić nie tylko podczas „walentynek”, a przez cały rok. Zapraszam zatem do udziału w już VIII edycji konkursu. Tym wydarzeniem rozpoczynamy obchody Święta Języka Ojczystego.

Termin przysyłania prac do 28 lutego 2021 r. na pocztę służbową do p. prof. Anety Jamiałkowskiej – Pabian lub do Waszego nauczyciela j. polskiego.

Czekamy na teksty w języku polskim: liryczne, epickie i dramatyczne, o charakterze poważnym jak i satyrycznym. Wszelkie chwyty literackie dozwolone 😉

  • Pani prof. Jamiałkowska zaprasza też do udziału w II Konkursie plastycznym WULGARYZMY? NIE, DZIĘKUJĘ. Forma i technika dowolne, dopuszczalne wykonania „na żywo” i cyfrowe. Zdjęcia lub grafiki komputerowe przesyłajcie na pocztę służbową nauczycielki. Termin do 15.03.
  • Do ułożenia słownika „pandemicznego” zaprasza pani prof. Beata Walewska. Konkurs pod hasłem:  „TWORZYMY SŁOWNIK PANDEMICZNY”  potrwa do końca lutego. Nadsyłajcie propozycje wyrazów i związków frazeologicznych, związanych z pandemią, które weszły do obiegu  na pocztę służbową nauczycielki lub przekażcie Waszemu poloniście.

  • Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę Z ZAKRESU JĘZYKA POLSKIEGO, LITERATURY, FRAZEOLOGII, to jest to konkurs dla Ciebie. Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi. Wystarczy, że wiesz, gdzie szukać. To również cenna umiejętność. Pytania konkursowe odnajdziesz na drzwiach biblioteki szkolnej. Dla tych, którzy udzielą największej liczby  prawidłowych odpowiedzi, biblioteka przewiduje nagrody książkowe. Zgłoszenia do 01.03. do pań profesorek Małgorzaty Wesołowskiej i Beaty Łasek.
  • Biblioteka zaprasza również na I piętro na mini wystawę „Język żyje”.
  • QUIZ w aplikacji Quizzies dotyczący poprawności językowej: CZY ZNASZ JĘZYK POLSKI? Na quizowe spotkanie online zaprasza pani prof. Monika Markowska w teamsowym zespole Społeczność szkolna w czwartek o godz. 16.00. Celem jest sprawdzenie umiejętności poprawnego posługiwania się językiem – stosowania odpowiednich reguł ortograficznych i gramatycznych.
  • Zaproszenie na LEKCJĘ OTWARTĄ w czwartek: „WIEDŹMIN 3 – DZIKI GON A TEKSTY KULTURY”.  Lekcję przeprowadzi pan  profesor Przemysław Otto.
  • W piątek pani prof. Elżbieta Ludwiczak zaprasza na konkurs „POLSKIE PRZYSŁOWIA I ICH ZNACZENIE”. W jury pani dyr. Zofia Wrześniewska!
  1. Ostatnim akordem Tygodnia Języka Ojczystego będzie zmaganie z tekstem pt. NAZWAĆ NIENAZWANE. Otrzymacie  oryginalne pytania dotyczące fragmentu Grande valse brillante J. Tuwima. Odpowiedzi umieszczajcie  jako wiadomość (w Librusie (do pani prof. M. Wesołowskiej) lub bezpośrednio do biblioteki; termin do 3.03.

                            Zapraszamy do wspólnej zabawy! J

Przejdź do treści