Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Co roku, 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,

inaczej nazywany: Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego.

To święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku w celu promocji wielojęzyczności oraz w trosce o ochronę języków używanych w różnych rejonach świata. Jego data przywołuje w pamięci wydarzenia w Bangladeszu, gdy to w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 było zagrożonych wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków (!). Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

21 lutego 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcję wspierali m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka i Jacek Bryndal, a patronowała i nadal patronuje jej Rada Języka Polskiego.

Nasza szkoła, jak co roku, dołącza do obchodów święta. Rozpoczniemy je 17 marca.

Wydarzenia związane z obchodami, na które zapraszamy wszystkich chętnych uczniów oraz nauczycieli, mają następujący porządek:

* wystawa o tematyce językowej (I piętro) dotyczy zmian w polskiej ortografii od 1 stycznia 2026 roku (ważne!)

* 19 marca (środa) na 7 godzinie lekcyjnej (13.40) szkolne dyktando obejmujące wiedzę dotyczącą pisowni wyrazów i wyrażeń z języka ogólnego oraz zawodowego – z zakresu zasad żywienia i dietetyki (zgłoszenia do p.p. Moniki Markowskiej i Niny Krysztofiak)  

* 19 marca (również w środę) na 5 godzinie lekcyjnej (11.40) w sali 206 odbędzie się konkurs Kahoot z serii gier „God of War” z okazji dwudziestolecia jej powstania (zgłoszenia do p. Przemysława Otto; max. 40 osób)

* 20 marca (czwartek) na 3 godzinie lekcyjnej (9.50) w sali 206 konkurs językowy w formie Kahoota promujący poprawną polszczyznę ogólną i z zakresu gastronomii (zgłoszenia do śr. 19.03. do p.p. Anety Jamiałkowskiej-Pabian i Elżbiety Ludwiczak; max. 40 osób)

Zapraszamy wszystkich chętnych (również nauczycieli). Uczniowscy laureaci zostaną nagrodzeni zgodnie ze Statutem ZSG

Poza tym udział w akcji może wziąć każdy z Was, w dowolnym momencie, posługując się czystą polszczyzną, dbając o poprawność  i kulturę języka polskiego w mowie i w piśmie.

Do zobaczenia 🙂 

Przejdź do treści