Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Legenda króla Artura

W bieżącym tygodniu z klasą I B PT zastanawialiśmy się, czy król Artur istniał w rzeczywistości. Uczniowie kojarzyli tego legendarnego władcę Brytów z opowieści arturiańskich lub filmu animowanego, czy też z serialu. Wiedzieli, że u jego boku występowali królowa Ginewra, czarodziej Merlin i rycerze Okrągłego Stołu.

Ale czy Artur naprawdę istniał?

Od średniowiecza po współczesność opinie na ten temat były podzielone. Niektórzy historycy kwestionują jego obecność w historii, ponieważ nie ma dowodów w postaci źródeł pisanych. Część badaczy uważa, że Artur jest postacią fikcyjną, jednak opowieści o nim mogą być oparte na żywocie autentycznej postaci. Jako pierwowzór wymienia się między innymi rzymskiego dowódcę służącego w Brytanii w II lub III w. Inni szukają źródeł legendy Artura w mitologii celtyckiej (wywodzą imię króla od walijskiego słowa arto – niedźwiedź, a w średniowieczu w taki sposób określano wojownika).

Legenda króla Artura pozostaje kwestią otwartą i wciąż budzi zarówno zainteresowanie, jak i kontrowersje.

Przejdź do treści