Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Konspekt lekcji matematyki w klasie III B TG

Konspekt lekcji matematyki w klasie III B TG

Temat: Okrąg i koło – definicje figur i pojęcia z nimi związane.

Cele ogólne:

  • Używanie prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych
  • Interpretowanie pojęć matematycznych
  • Operowanie obiektami matematycznymi.

Cele szczegółowe:

  • Zapoznanie z pojęciami: koło, okrąg, promień koła/okręgu, środek koła/okręgu, cięciwa, średnica, wycinek koła, łuk okręgu
  • Wyznaczanie kół i okręgów o podanych własnościach
  • Nazywanie w języku angielskim w/w elementów
  • Kształtowanie umiejętności uczenia się.

Efekty uczenia się. Uczeń:

  • Rozpoznaje oraz rysuje koło i okrąg, dostrzega różnice między tymi figurami
  • Rysuje promień, cięciwę, średnicę
  • Zapisuje i wymawia elementy koła/okręgu w języku angielskim

Etapy lekcji:

  1. Sprawdzenie listy obecności i podanie tematu zajęć.
  2. Wprowadzenie do zajęć pokazanie przedmiotów „pełnych i pustych” w środku
  3. Rozwinięcie tematu, narysowanie koła i okręgu, zaznaczenie promienia, cięciwy, średnicy, zdefiniowanie koła/okręgu, sformułowanie wniosków
  4. Rozwiązywanie zadań
  5. Podsumowanie lekcji i praca domowa.

Tok lekcji

Nauczyciel prezentuje uczniom różne okrągłe przedmioty „pełne i puste” w środku, informuje uczniów, że jedne są w kształcie kół, a drugie okręgów

Okrąg circumference

koło circle

Uczniowie dyskutują w jaki sposób zdefiniować okrąg, a jak koło.

Wniosek:

Okręgiem o środku w punkcie S i promieniu r nazywamy zbiór tych wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od punktu S jest równa r. Okrąg oznaczamy o(S ; r)

Kołem o środku w punkcie O i promieniu r nazywamy zbiór tych punktów płaszczyzny, których odległość od punktu O jest mniejsza bądź równa r. Koło oznaczamy k(O ; r).

Na podstawie definicji i rysunku uczniowie ustalają, że :

środek koła należy do koła, środek okręgu nie należy do okręgu,

promień koła jest całkowicie zawarty w kole, do okręgu należy tylko jeden koniec promienia.   Następnie na rysunku nauczyciel prezentuje pojęcia związane z okręgiem , podaje ich nazwy również w języku angielskim

Łuk arc

Punkt point

Promień okręgu radius

Cięciwa okręgu chord

Średnica okręgu diameter

Promień radius okręgu to odcinek łączący środek okręgu z punktem leżącym na okręgu

Cięciwa chord okręgu – odcinek łączący dwa punkty leżące na okręgu odcinek c

Średnica( diameter) okręgu – odcinek łączący dwa punkty leżące na okręgu, przechodzący przez środek okręgu.

Zadanie

Średnica( diameter) koła roweru ma długość 28 cali. Oblicz ile obrotów wykona to koło na drodze o długości 2 km.  1 cal = 2,54 cm, d=28 cali -średnica koła roweru ;  cali – promień koła roweru.

Obliczamy obwód koła: Obw.=  cala

87,92 cala=87,92*2,54 223,32 cm 2,23 m

Wiemy, że droga ma długość 2 km, czyli 2000m . Możemy więc wyznaczyć liczbę obrotów , którą wykona koło na tej drodze: 2000:2,23 897. Koło wykona około 897 obrotów. Podobnie na rysunku nauczyciel prezentuje pojęcia związane z kołem.

Koło circle

Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające.

Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające.

Zadanie Wyznacz promień okręgu wiedząc, że średnica tego okręgu ma długość     . . =r   Odpowiedź: Radius= .

Zadanie Dany jest okrąg o środku O i promieniu długości r oraz cięciwa CD tego okręgu, różna od średnicy. Wyznacz odległość punktu O od cięciwy, wiedząc, że CD=8 i r=5

Odpowiedź odległość punktu O od cięciwy wynosi 3 .

Następnie wspólnie podsumowują zajęcia, formułując wnioski do zapamiętania:

Okrąg circumference

Koło circle

Promień radius

Cięciwa chord

Średnica diameter

.

Przejdź do treści