W dniu 12.02.2020 r. odbyła się konferencja w ramach III edycji konkursu “Europa z naszej ulicy” organizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży dzięki wsparciu Fundacji Liberalnej Edukacji. Projekt realizowany przez uczennice Natalię Stępniewską, Karolinę Będa, Izabelę Grzelczyk ,Kingę Antczak ma charakter edukacyjno – społeczny i zatytułowany jest „Europejska sztuka na ulicach Łodzi”.
Co dziewczyny mówią o swoim projekcie? : „Murale towarzyszą naszej codzienności. Idąc do szkoły czy pracy mijamy wiele z nich. Przykuwają naszą uwagę, ponieważ często wyróżniają się na tle szarych budynków. Pozwalają poznać sztukę nawet tym najbiedniejszym lub zabieganym mieszkańcom, których nie stać na wizytę w galerii sztuki, lub nie potrafią znaleźć na to czasu w swojej zapracowanej codzienności. W trakcie spaceru można zawiesić oko, oderwać się na moment od problemów i pozwolić sobie na chwilę wytchnienia.
Zainteresowała nas historia murali. Skąd się wzięły, kto je zapoczątkował, jakie znaczenie miały one w Polsce i w Europie. Chcemy przybliżyć wszystkim sztukę tak pomijaną, a która towarzyszy nam w życiu codziennym, choć nie zawsze jesteśmy jej świadomymi odbiorcami. Coraz więcej turystów zwiedza nasze miasto, którego sztuka nie skrywa się tylko w galeriach. Spacer po mieście staje się niezwykłą okazją do wizyty w świecie sztuki. Murale sprawiają, że Łódź staje się kolorowa, interesująca, zaskakująca. W naszym materiale chciałyśmy ukazać „Europejskie ślady na naszych domach i ulicach” . „Wielka łódzka – światowa” galeria sztuki jest tworzona nie tylko przez polskich artystów. Os Gemeos, Eduardo Kobra czy Indi również pozostawili tu swój ślad. Murale pokazują również wielokulturowość i historię miasta. Na łódzkich budynkach można znaleźć dzieła nawiązujące do mieszkańców, kręconych tutaj filmów, czy dawnego wyglądu miasta. Chciałyśmy przybliżyć europejskość naszego miasta mieszkańcom, którzy nie zawsze są świadomi jak współczesna sztuka łączy ludzi z różnych państw.
Jest jeszcze jedna sztuka, którą możemy znaleźć na łódzkich ulicach. Mowa o sztuce kulinarnej. Kucharze, również są artystami. Nie zawsze byli tak kojarzeni, ale z biegiem lat udowadniali, że kulinaria mogą zachwycać tak samo jak inne gatunki sztuki. Kucharze ozdabiają talerze używając wielu ciekawych składników. Sprawiają, że danie jest nie tylko smaczne, ale staje się ucztą dla oczu. Artyści rysują po talerzu sosami, używają jadalnych kwiatów i liści, czy wycinają wzory z owoców i warzyw. Często sama potrawa wykonywana jest w taki sposób, żeby wyglądała pięknie i interesująco. W tej części prezentacji przybliżyłyśmy desery z różnych państw Europy uczestnicy nie tylko podziwiali, ale również mogli zdegustować misternie wykonane desery.
Projekt skierowałyśmy szczególnie do trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego do dwóch klas z naszej szkoły (Zespołu Szkół Gastronomicznych) była to jedna klasa Szkoły Branżowej I stopnia druga to klasa technikum, do grupy seniorów z Rady Osiedla Katedralna i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Grupa docelowa nie została wybrana przypadkowo, chciałyśmy wzbudzić dyskusje na temat wielokulturowości kiedyś i dziś, zwrócić uwagę, że czy tego chcemy czy nie, Europa jest na naszych ulicach w każdym mieście i dzielnicy.
Pragniemy serdecznie podziękować Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Fundacji Liberalnej Edukacji dzięki ich wsparciu mogłyśmy zrealizować projekt z którego była prowadzona transmisji na żywo poprzez Facebook (obejrzało ją blisko 700 osób).”