Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Efekt Matyldy

Efekt Matyldy dotyczy kobiet naukowców, których praca naukowo-badawcza jest niedoceniana, a wyniki badań i osiągnięcia przypisywane naukowcom mężczyznom.

Niedocenioną za swoje rewolucyjne odkrycie była Joselyn Bell Burnell, doktorantka z Cambridge, która w 1967 jako pierwsza odkryła pulsary.  Gwiazdy te emitują radiowe sygnały w dwóch przeciwnych kierunkach o ściśle określonym okresie-podobnie jak latarnia morska wysyła światło.  Istnienie pulsarów  przewidziano w 1933r. Jej promotor, Antony Hewish początkowo  zinterpretował sygnały jako aktywność cywilizacji pozaziemskiej, a ich źródło oznaczył  LGM 1-4 (od little green men – „małe zielone ludziki.

Za swoje odkrycie astrofizyczka nie otrzymała Nagrody Nobla. Otrzymali ją  w 1974 roku Antony Hewish i Martin Ryle,  w dziedzinie fizyki za pionierskie badania w zakresie radioastronomii i odkrycie pulsarów.  Wzbudziło to duże kontrowersje.

 Pulsary są wykorzystywane np. do poszukiwania planet pozasłonecznych.  Wykorzystując tę metodę, w 1992 roku Aleksander Wolszczan i Dale Frail odkryli planety krążące wokół pulsara PSR 1257+12 (Lich) w gwiazdozbiorze Panny.

Przejdź do treści