Ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2022, kategoria serwis restauracyjny

W dniach 22-25.2022.br. w Gdańsku odbywał się konkurs ogólnopolski SkillsPoland 2022 dla uczniów i profesjonalistów. W kategorii serwis restauracyjny do ścisłego finału zakwalifikowało się 7 osób z całej Polski, w tym aż 3 uczennice z klasy 4Pa: Katarzyna Pytel, Aleksandra Stańczyk i Wiktoria Wróbel. Konkurs trwał 3 dni i obejmował 9 modułów:

1. test wiedzy, czas 30 min. Uczestnicy odpowiadali na 30 pytań w języku angielskim z zakresu obsługi gości, baristyki, barmaństwa i sommelierstwa;
  2. składanie serwetek, czas 20 min. Moduł ten polegał na wykonaniu 10 podwójnych identycznych złożeń serwetek;
  3. rozpoznanie i opisanie cech organoleptycznych 5 alkoholi oraz dobór alkoholu do zaproponowanego przez organizatorów sera, czas 20 min.;
  4. wyfiletowanie i przygotowanie 4 porcji sałatki owocowej z zaproponowanych owoców przez organizatora, 2 porcje w pucharku i 2 porcje na talerzu z zastosowaniem różnych technik rozdrabniania, czas 60 min.;
  5. dekantacja i serwis wina czerwonego, 20 min.;
  6. nakrycie bielizną i zastawą stołową dwóch stołów do zaproponowanego przez organizatorów menu w języku angielskim, stół prostokątny dla 4 osób i okrągły dla 8 osób, czas 60 min,
  7. wykonanie 3 podwójnych porcji kaw, czas 20 min.;
  8. wykonanie 3 podwójnych porcji napojów mieszanych (bez posługiwania się recepturą) z zastosowaniem różnych technik, czas 20 min.;
  9. obsługa gości w restauracji: podanie zakąski gorącej, zupy oraz dania głównego, serwis wina musującego, białego i czerwonego, sporządzenie deseru flambirowanego. Zadanie obejmowało zaprezentowanie różnych metod obsługi, zaopiekowanie gośćmi, obsługa “gościa trudnego”.

Katarzyna Pytel zajęła 3 miejsce, Aleksandra Stańczyk zajęła 2 miejsce. Składam ogromne gratulacje za wytrwałość w tak trudnych zawodach i osiągnięcie tak wspaniałych wyników.

Te wspaniałe rezultaty były możliwe dzięki współpracy nauczycieli bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie Oli, Kasi i Wiktorii: Klaudii Balcerowskiej, Lidii Bajerskiej, Emilii Kaźmierczak, Doroty Andrzejewskiej i Iwonie Kowalczyk.

Opiekun i koordynator przygotowań uczestniczek Iwona Wolska