Sporty narodowe Malty cz III

BOCCI

zdjęcie -Tradycyjna gra w bocci na Malcie
Zdjęcie – Tradycyjna gra w bocci na Malcie – źródło: www.lovinginmalta.com

Popularna gra w Bocci jest rozgrywana na wszystkich wyspach maltańskich, a rozrywka jest ściśle związana z francuską grą w Petanque, English Bowls i włoskim Bocce. Odmiany Bocciego są rozgrywane w całej Europie i uważa się, że sport ten ma swoje początki w okresie rzymskim. Pierwotnie uprawiana przez imigrantów ale wkrótce powoli zaczęła się rozprzestrzeniać wśród ich potomków i mieszkańców danych terenów.

Migranci, którzy osiedlili się w Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych, zabrali ze sobą grę i stanowi ona ważną część ich życia społecznego. Maltańscy emigranci założyli kluby w Toronto i Melbourne, które razem z klubami muzycznymi i Kościołem tworzą centra społeczności maltańskich.

ZASADY GRY

Kule mogą być wykonane z metalu, drewna, i różnych rodzajów plastiku i mają kształt sfery i nie mają wbudowanych obciążeń.

Mecz rozgrywają między sobą dwaj gracze, dwie drużyny dwuosobowe, trzyosobowe lub czteroosobowe na gładkiej powierzchni pokrytej piaskiem. Przeciętne wymiary boiska to 20-27 m długości i 2,5-4 m szerokości, czasami z drewnianymi belkami o wysokości ok. 15 cm odgradzającymi boisko. Partię rozpoczyna losowo wybrana drużyna wyrzuceniem mniejszej kuli (świnki, zwanej pallinopillbolus, lub boccino w niektórych regionach), z jednego końca boiska do obszaru o długości 5 m do przeciwległego końca boiska. Jeżeli drużyna dwukrotnie nie umieści małej kuli w odpowiednim miejscu, drużyna przeciwna ma prawo położyć ją w dowolnym miejscu w wyznaczonym obszarze. Następnie drużyna, która jako pierwsza rzucała małą kulą wyrzuca swoją kulę. Drużyna przeciwna rzuca swoje kule do momentu, w którym jej kula będzie najlepsza, lub do momentu, w którym wyrzuciła ona swoje cztery kule. Punkty otrzymuje drużyna, której kula znajduje się najbliżej małej. Ilość punktów zdobytych w danej partii równa się ilości kul lepszych od najbliższej kuli przeciwnika. Gra toczy się zwykle (w zależności od regionu) do 11, 12 lub 13 zdobytych punktów.

(źródło: https://www.wikipedia.org)

Federazzjoni Klabbs Tal-Bocci z siedzibą w Tarxien zrzesza wszystkie kluby na Malcie i Gozo. Oprócz oglądania lub grania w Bocci, kluby te są źródłem aktywności w okolicy barów, a niektóre kluby Bocci serwują przekąski, a nawet pełne posiłki. Jednym z największych i najbardziej znanych klubów jest Bugibba Bocci Club, położony tuż nad brzegiem morza, atrakcyjne miejsce przyciągające rzesze turystów.

(źródło: www. lovingmalta.com)