Misją naszej szkoły jest ugruntowanie trwałych, zdrowych i poprawnych relacji wewnątrz szkolnej wspólnoty, dzięki którym nauczyciele staną się przewodnikami uczniów w ich drodze do rozwoju zawodowego i osobistego.

Sporty narodowe Malty cz I.

PIŁKA NOŻNA

Zdjęcie - Reprezentacja piłki nożnej - źródło: https://www.radiogol.pl
Zdjęcie – Reprezentacja piłki nożnej – źródło: https://www.radiogol.pl


Piłka nożna jest najbardziej popularnym sportem na Malcie. Mimo, że liczba ludności Malty oscyluje wokół 500 tyś. mieszkańców reprezentacja Malty wygrała kilka meczów w Pucharach Świata, pokonując takich przeciwników jak Belgię i Węgry .
Piłka nożna pojawiła się na Malcie podczas rządów brytyjskich w połowie XIX wieku. Sport w tym czasie był jeszcze nowością również w Anglii i była to forma rozrywki dla żołnierzy stacjonujących w tym czasie na Malcie. W 1890 roku brytyjscy żołnierze regimentu „St. Margaret” założyli pierwszy klub piłkarski na Malcie – St. Margaret. Kolejny klub – Floriana – powstał dziesięć lat później, dzięki czemu 13 maja 1900 roku rozegrano pierwszy oficjalny mecz: St. George’s – Floriana 3:1. W 1910 roku, odbywające się do tej pory nieregularne spotkania na poziomie amatorskim i półprofesjonalnym, zostały zastąpione przez rozgrywki ligowe.
Maltański związek piłkarski – Malta Football Association powołano do życia w 1900 roku. Do usamodzielnienia kraju był afiliowany przy The Football Association. MFA odpowiada za wszystkie kwestie piłkarskie na Wyspach, w tym za: reprezentację mężczyzn, reprezentację kobiet, reprezentację juniorów oraz krajowe rozgrywki ligowe i pucharowe.
Najwyższa klasa rozgrywek piłkarskich na Malcie jest nazywana Maltese Premier League, składa się z 14 zespołów .
(źródło: https://www.wikipedia.org)

Carmel Busuttil - źródło: https://www.gettyimages.com
Zdjęcie – Carmel Busuttil – źródło: https://www.gettyimages.com

Jednym z najlepszych piłkarzy w historii Malty jest Carmel Busuttil, grający na pozycji pomocnika. Swoją karierę piłkarską rozpoczął w zespole Rabat Ajax. Z tą drużyną zdobył dwukrotnie tytuł mistrza Malty (1985, 1986), Puchar Malty (1986) oraz dwa razy sięgnął po superpuchar. Rok później przeszedł do Włoch, gdzie nie zagrzał długo miejsca, przechodząc do KRC Genk. Z tą drużyną wywalczył awans do wyższej klasy rozgrywkowej. W Belgii grał 6 lat, by z powrotem przenieść się na Maltę, tym razem do Sliema Wanderers.

Stadion Ta’Qali National - źródło: https://pl.tripadvisor.com
Zdjęcie – Stadion Ta’Qali National – źródło: https://pl.tripadvisor.com

Ostatnio powstało sporo boisk piłkarskich na całej wyspie. Największym stadionem jest Ta’ Qali National Stadium – wielofunkcyjny stadion sportowy, który jest częścią dużego kompleksu sportowego..
Oprócz głównego stadionu, kompleks składa się również m.in. z:
• dwóch boisk treningowych, z czego Centenary Stadium dysponuje trybuną z 3000 miejsc siedzących
• krytej pływalni z basenem o wymiarach 25×18 metrów
• dwóch boisk do squasha
• siłowni czynnej 24h na dobę 7 dni w tygodniu
• kawiarni i barów.

Na stadionie rozgrywane są mecze międzynarodowe oraz ważniejsze mecze klubów piłkarskich z Maltese Premier League. Stadion mieści prawie 18 000 miejsc, natomiast podczas koncertów może pomieścić 35 000 osób
Najwyższa klasa rozgrywek piłkarskich na Malcie jest nazywana Maltese Premier League , składa się z 14 zespołów.

Przejdź do treści